Το φυτώριο της Περιβαλλοντικής Ομάδας ξεκίνησε!

Την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023 μαθητές και μαθήτριες από την Α’ , Β΄ και Γ΄ τάξη μαζί με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του Περιβαλλοντικού Προγράμματος “Λιγότερα Απόβλητα – Καλύτερη Ζωή”, κ. Βερρή Ανδρονίκη, αφήσαν για λίγο τα θρανία και ξεκίνησαν το δικό τους φυτώριο με παραδοσιακές ποικιλίες της Κομοτηνής σε συνεργασία με τους «σπορίτες Ροδόπης».

Η ομάδα των μαθητών/τριών θα αναλάβουν την δημιουργία και την φροντίδα του φυτώριου και τον Μάιο θα συμμετέχουν στην εκδήλωση για τις παραδοσιακές ποικιλίες που θα συνδιοργανώσουν η Πρωτοβάθμια & Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση Ν. Ροδόπης σε συνεργασία με την ομάδα «σπορίτες Ροδόπης» και το Δήμο Κομοτηνής.

Βασιλικός πλατύφυλλος, μελιτζάνα μαύρη και πιπεριά κηπουρού το σημερινό φυτώριο, την επόμενη εβδομάδα η συνέχεια με τις επόμενες τοπικές παραδοσιακές ποικιλίες.

Την ομάδα μας, στη δράση του φυτώριου, υποστηρίζει και ο συνάδελφος κ. Τσαρδακλής.