Δράση Ενημέρωσης & Ευαισθητοποίησης για τις Εξαρτήσεις από το Διαδίκτυο

Ο Φεβρουάριος είναι μήνας αφιερωμένος στην Ασφάλεια στο Διαδίκτυο γι αυτό στις 21,22 και 23 Φεβρουαρίου 2023 σε συνεργασία με το ειδικό επιστημονικό προσωπικό από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκινητικής Υγείας της ΠΕ Ροδόπης «ΟΡΦΕΑΣ» οργανώσαμε δράση ενημέρωσης & ευαισθητοποίησης με θέμα «Εξαρτήσεις από το Διαδίκτυο».

Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν για τα οφέλη και τους κινδύνους του διαδικτύου, να εκφραστούν δημιουργώντας τις δικές τους αφίσες και να ενημερωθούν με σχετικές στατιστικές έρευνες, αλλά και για το τι πρέπει να κάνουν και που μπορούν να απευθυνθούν σε περίπτωση που βρεθούν σε κίνδυνο. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου και αφορούσε παρέμβαση μιας διδακτικής ώρας για κάθε τμήμα της Α΄ και Β΄ τάξης. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Κασέρη Μαρία, κοινωνική λειτουργό και την κ. Μητσάκου Αφροδίτη, ψυχολόγο για την αποδοχή της πρόσκλησης μας και την συνεργασία.

Υπεύθυνη οργάνωσης Βερρή Ανδρονίκη, ΠΕ86 & Σύμβουλος Σχολικής Ζωής