Η μουσειοσκευή του «Αϊτόβουνου» στο σχολείο μας

Το Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων «Αιτόβουνο» συνεχίστηκε την Τετάρτη 1/3, με αξιοποίηση του εκπαιδευτικού υλικού της μουσειοσκευής που μας δάνεισε η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ροδόπης. Το υλικό που περιέχεται στη μουσειοσκευή παρείχε τη δυνατότητα εμβάθυνσης  στο θέμα του προγράμματος (Το Παπίκιο όρος και ειδικά το μοναστηριακό συγκρότημα του Ληνού) μέσα από διεξαγωγή βιωματικών εκπαιδευτικών δράσεων.

Έτσι, οι μαθητές παρακολούθησαν ταινία τεκμηρίωσης μικρού μήκους για το Παπίκιο, έπαιξαν στο τάμπλετ της μουσειοσκευής ψηφιακό διαδραστικό παιχνίδι επαυξημένης πραγματικότητας με θέμα το μοναστηριακό συγκρότημα του Ληνού, ντύθηκαν με ενδυμασίες μοναχών της βυζαντινής εποχής και συζήτησαν για την ένδυση του μοναχικού σχήματος, μελέτησαν το χρονολόγιο, περιεργάστηκαν εκμαγεία αρχαιολογικών ευρημάτων από τη μονή του Ληνού, έφτιαξαν σχετικά παζλ και έψαξαν στις ιστορικές πηγές αναζητώντας απαντήσεις στα ερωτήματα που τους έθεσαν οι υπεύθυνοι του προγράμματος εκπαιδευτικοί Χαράλαμπος Καραγεωργίου, ΠΕ02 Κυριακίτσα Παιδαράκη, ΠΕ02 και Αθανάσιος Τσαρδακλής, ΠΕ02.

Στο τέλος οι συμμετέχοντες κατέγραψαν τις εντυπώσεις τους και κόλλησαν φωτογραφίες από την δράση στο ειδικό λεύκωμα του προγράμματος.