Εργαστήριο Φωτογραμμετρίας με τους μαθητές του Β2

Την Πέμπτη 18 Απριλίου μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β2 είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ένα ξεχωριστό εργαστήριο, δύο διδακτικών ωρών, με τίτλο “Φωτογραμμετρία – 3D Models” με εισηγητή τον κ. Σγουρόπουλο Κυριάκο, Ηλεκτρολόγο Μηχανικό Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και μέλος του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού στο Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης, στο πλαίσιο των καινοτόμων δράσεων του μαθήματος Εισαγωγή στις Αρχές Επιστήμης Η/Υ.

Αρχικά οι μαθητές/τριες έμαθαν για την τεχνική της φωτογραμμετρίας που χρησιμοποιείται από τους ερευνητές για την μελέτη και τεκμηρίωση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Πρόκειται για μια ιδιαίτερη μέθοδος – τεχνική προσδιορισμού διαστάσεων αντικειμένων με χρήση φωτογραφιών, στην οποία ακολουθείται ένας ιδιαίτερος τρόπος φωτογράφησης τους ώστε να δημιουργηθεί το ψηφιακό τρισδιάστατο μοντέλο τους. Έπειτα πειραματίστηκαν και οι ίδιοι με φωτογραφική μηχανή και τρίποδα και ακολούθως συνέχισαν με το κατάλληλο λογισμικό ώστε να δημιουργήσουν το δικό τους 3D μοντέλο από το αντικείμενο που επέλεξαν.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Βερρή Ανδρονίκη, ΠΕ86.