Με αγάπη για τη φύση και εθελοντικό πνεύμα συμμετείχαμε στη δράση Let’s do it Greece 2024

Πώς θα σας φαινόταν αν σας λέγαμε ότι μια παρέα νέων παιδιών έχουν όνειρο να ενώσουν όλη την Ελλάδα για έναν κοινό περιβαλλοντικό σκοπό; Τρελό; Κι όμως αληθινό! Φανταστείτε χιλιάδες εθελοντές να απλώνονται σε δάση, παραλίες, ποτάμια, λίμνες, βυθούς, γειτονιές, σχολεία, πάρκα, καθαρίζοντας και ομορφαίνοντας τις περιοχές μας. Και όλο αυτό την ίδια μέρα και ίδια ώρα σε κάθε γωνιά της χώρας μας!

Αυτό είναι η πανελλαδική εθελοντική εκστρατεία Let’s do it Greece 2024 και εκεί βρέθηκαν μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας το πρωί της Κυριακής 14 Απριλίου, βοηθώντας και καθαρίζοντας τον πνεύμονα της πόλης της Κομοτηνής, το δάσος της Νυμφαίας μαζί με τον πολιτιστικό Σύλλογο Ανατολικορωμυλιωτών Κομοτηνής, ο οποίος οργανώνει τα τελευταία 4 χρόνια την δράση αυτή στην περιοχή μας και παρείχε σε όλους τον απαραίτητο εξοπλισμό (γάντια, σακούλες, κοντάρια και νερά)!

Μαθητές και εκπαιδευτικοί ευχαρίστησαν τα μέλη του πολιτιστικού συλλόγου Ανατολικορωμυλιωτών Κομοτηνής και έδωσαν ραντεβού για την επόμενη χρονιά!