Επίσκεψη στην Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

Την Πέμπτη 18 Απριλίου μαθητές και μαθήτριες του Ομίλου Ρομποτικής & Προγραμματισμού του σχολείου μας, με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ. Βερρή Ανδρονίκη, επισκέφθηκαν τον προϊστάμενο και στο προσωπικό της Διεύθυνσης Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και παρουσίασαν το  Ρομποτικό Όχημα  Ανίχνευσης Φωτιάς &  Αυτόματης Πυρόσβεσης. Η εργασία των μαθητών, μια ρομποτική διάταξη με Arduino Uno R3 και κατάλληλους αισθητήρες, προσομοιώνει την λειτουργία ενός αυτοματοποιημένου, μη επανδρωμένου οχήματος που θα ανιχνεύει την παρουσία φωτιάς σε αρχικό στάδιο και θα κατευθύνεται άμεσα στο σημείο για την κατάσβεσή της. Συγκεκριμένα: όταν κάποιος από τους πέντε αισθητήρες φλόγας του οχήματος ανιχνεύσει φωτιά, το όχημα κινείται προς την κατεύθυνση της, ενώ ταυτόχρονα αναβοσβήνει το κόκκινο led και ηχεί το buzzer σε αυξομειούμενες συχνότητες.  Αφού το όχημα πλησιάσει στην φωτιά σταματά και ενεργοποιείται η αντλία πραγματοποιώντας ρίψεις νερού.  Η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρις ότου δεν ανιχνεύεται πλέον φλόγα, οπότε σταματά η οπτική ένδειξη του led και ο ήχος από το buzzer.

Κατά την συνάντηση συζητήθηκαν προοπτικές για την αξιοποίηση και την χρησιμότητα ενός τέτοιου αυτοματοποιημένου οχήματος για την προστασία του πολίτη και της περιουσίας του και καταγράφηκαν οι προτάσεις τους για βελτιώσεις/επεκτάσεις που μπορούν να γίνουν στην συγκεκριμένη μαθητική εργασία.