Επίσκεψη του Ομίλου Τοπικής Ιστορίας στο Βυζαντινό Τείχος Κομοτηνής, το γνωστό Φρούριο

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου ο Όμιλος Τοπικής Ιστορίας του σχολείου μας επισκέφθηκε τμήμα των σωζόμενων βυζαντινών τειχών της πόλης μας. Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ροδόπης μας διέθεσε τον αρχιτέκτονα Ευφραιμίδη Γεώργιο ο οποίος από το 2008 έως το 2016 συμμετείχε στις μελέτες για το Φρούριο και από το 2011 έως το 2023 ήταν ο υπεύθυνος αρχιτέκτονας της αποκατάστασης του Φρουρίου έχοντας επιφορτιστεί με την αρχιτεκτονική μελέτη ανάπλασης-διαμόρφωσης της περιοχής εντός των τειχών, έργο το οποίο εγκρίθηκε. Μαθητές και καθηγητές περιηγηθήκαμε στα τείχη, ενημερωθήκαμε για το ιστορικό πλαίσιο που τα περιβάλει, είδαμε τις παρεμβάσεις για τη συντήρηση και ανάδειξή τους, μάθαμε κατασκευαστικές λεπτομέρειες που μας εντυπωσίασαν και επιβεβαιώσαμε τον πολυπολιτισμικό χαρακτήρα της πόλης μας. Μέρος των τειχών έπεσε θύμα της αστικής ανάπτυξης της πόλης ανά τους αιώνες και σήμερα υπάρχουν τα ελάχιστα σωζόμενα τμήματα. Αναμφίβολα η επιτόπια μελέτη λειτούργησε συμπληρωματικά στις γνώσεις που αποκτήθηκαν εντός αίθουσας.