Συνεργασία με τους Glossonauts

Πώς εξελίσσονται οι παραδοσιακοί τρόποι πειθούς για να υπηρετήσουν τις ανάγκες του ομιλητή στα social media; Πώς από καταναλωτές μπορούμε να γίνουμε παραγωγοί στα social media; Τι είναι το hook, η αξία, το CAL?

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου ο όμιλος διττών λόγων “Διττών Λόγων …δύτΑΙς” του σχολείου μας συνάντησε δύο επαγγελματίες του λόγου και μετά από δημιουργική αλληλεπίδραση μαζί τους εφάρμοσε τις πρακτικές τους στη δημιουργία ενός βίντεο για τα social media.

Οι μαθητές/τριες του ομίλου συνομίλησαν με τους Glossonauts και τον ιδρυτή τους κ. Κωνσταντίνο Βλάχο, φιλόλογο – γλωσσολόγο, media coach, ιδρυτή της ομώνυμης διαδικτυακής εκπαιδευτικής πλατφόρμας και παραγωγό εκπαιδευτικού περιεχομένου για τα Social Media, καθώς και με τον κ. Δημήτρη Βλάχο, φιλόλογο -συγγραφέα, τέως Σχολικό Σύμβουλο Φιλολόγων Ροδόπης, για τους τρόπους και τα μέσα πειθούς που χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία εκπαιδευτικού περιεχομένου στα Social Media. Η συνάντηση έκλεισε με τη δημιουργία ενός σύντομου βίντεο με θέμα την γλώσσα ….