Εκδήλωση «Άγχος στη σχολική τάξη: σύμμαχός ή εχθρός;»

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου γονείς και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε και να συμμετάσχουμε σε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση με θέμα: «Άγχος στη σχολική τάξη: σύμμαχός ή εχθρός». Κεντρική ομιλήτρια της εκδήλωσης ήταν η κα. Μαρία Γούλα, ψυχολόγος του Κέντρου Πρόληψης, Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφέρειας Ροδόπης «Ορφέας». Η συζήτηση που ακολούθησε μετά την αρχική εισήγηση της ψυχολόγου, φανέρωσε ότι πρόκειται για ένα θέμα επίκαιρο που προβληματίζει εξίσου γονείς και εκπαιδευτικούς, ενώ παράλληλα δόθηκαν συμβουλές και απαντήσεις για το πώς ένας γονιός μπορεί να διαχειριστεί το άγχος του μαθητή κατά την περίοδο των εξετάσεων και γενικότερα το άγχος των σχολικών επιδόσεων αλλά και να σταθεί αρωγός στη σχολική τού πορεία  με τρόπο ουσιαστικό, όχι όμως πιεστικό.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του άξονα 5 «Σχέσεις σχολείου και οικογένειας». Υπεύθυνοι καθηγητές: Χατζηγιαννάκη E., Τσαρτάλης I., Τσαρδακλής A. και Βερρή Α.