Συμμετοχή στο 16o Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Οι μαθητές και μαθήτριες του Ομίλου Ρομποτικής & Προγραμματισμού συμμετείχαν την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 , διαδικτυακά, στο 16o Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής, παρουσιάζοντας την εργασία: Ρομποτικό Όχημα Ανίχνευσης Πυρκαγιάς & Άμεσης Πυρόσβεσης.

Το Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής διοργανώνεται και φέτος, για 16η συνεχόμενη χρονιά, στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ‐ ΝΟΗΣΙΣ στις 2, 3, 4 και 5 Απριλίου 2024 από την ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με τους Συμβούλους Εκπαίδευσης ΠΕ86 Πληροφορικής, το Ίδρυμα ΝΟΗΣΙΣ και το Σωματείο πρώην Φίλοι του ΝΟΗΣΙΣ. Αποτελεί την κορυφαία μαθητική επιστημονική διοργάνωση της Κεντρικής Μακεδονίας και έχει καταξιωθεί για μια ακόμη φορά στον εκπαιδευτικό και μαθητικό κόσμο της Περιφέρειας. Προσφέρει στους μαθητές τα ερεθίσματα και το περιβάλλον να συμμετάσχουν σε ένα οργανωμένο Συνέδριο και να παρουσιάσουν τις εργασίες που ετοίμασαν στο σχολείο, να εξοικειωθούν με την επιστήμη και τις εφαρμογές της πληροφορικής, να καλλιεργήσουν τη δεξιότητα της παρουσίασης ενώπιον του κοινού και να τονώσουν την αυτοπεποίθησή τους.
Σκοπός του Συνεδρίου είναι να υποκινηθεί η ενασχόλησή των μαθητών με τους Η/Υ,το Διαδίκτυο, την αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών ως διδακτικό εργαλείο.