3ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης  «Alan Turing»

Για 2η χρονιά το σχολείο μας θα συμμετέχει στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης,  «Alan Turing», ο οποίος διοργανώνεται από το ΠΕ.ΚΕ.Σ Δυτικής Ελλάδας κατά τη σχολική χρονιά 2023-2024. Το όνομα του διαγωνισμού είναι προς τιμή του   Άλαν Μάθισον Τιούρινγκ ή Τούρινγκ (Alan Matheson Turing) Άγγλου μαθηματικού, καθηγητή της λογικής ο οποίος θεωρείται ότι με το έργο του έβαλε τα θεμέλια  Πληροφορικής «Επιστήμης υπολογιστών».

Ο διαγωνισμός ολοκληρώνεται σε 3 φάσεις. Η Α ́ Φάση (προκριματική, on-line εξ αποστάσεως) θα διεξαχθεί ανά σχολείο σε επίπεδο Περιφερειακής Ενότητας, την Τετάρτη 13/3/2024, ενώ η Β ́ (ημιτελική) και η Γ ́ (τελική) Φάση θα διεξαχθεί δια ζώσης στην Πάτρα, έδρα του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας στο Μικτό Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Πατρών (Γυμνάσιο-Λύκειο) το Σάββατο 13/4/2024 (10.30 π.μ – 16.30).

Ο διαγωνισμός δεν είναι ατομικός, αλλά οι μαθητές/τριες οργανώνονται σε τριμελείς ομάδες και κάθε ομάδα θα έχει το δικό της υπολογιστή κάθ’ όλη την διάρκεια της Α’ Φάσης. Επίσης δεν χρειάζεται να έχουν εξειδικευμένες γνώσεις πληροφορικής ή μαθηματικών για να συμμετέχουν στο διαγωνισμό. Δεν υπάρχει εξεταστέα ύλη (π.χ. συγκεκριμένες ενότητες του προγράμματος σπουδών μαθηματικών και πληροφορικής των αντίστοιχων τάξεων). Οι ερωτήσεις του Διαγωνισμού είναι υπό τη μορφή γρίφων σε ψηφιακή μορφή, με σκοπό την καλλιέργεια ικανοτήτων μαθηματικής λογικής και υπολογιστικής σκέψης, καθώς και την ανάπτυξη συνεργασίας στο πλαίσιο της ομάδας για να απαντηθούν.

Ιστολόγιο Διαγωνισμού: https://blogs.sch.gr/pekesde-turing/

Όσοι μαθητές/τριες ενδιαφέρονται για την Α’ φάση (προκριματική) που θα γίνει στο εργαστήριο Η/Υ του σχολείου μας, μπορούν να δηλώσουν άμεσα τη συμμετοχή στην διεύθυνση του σχολείου ή στην κ. Βερρή. Την φόρμα υπεύθυνης δήλωσης συμμετοχής μαθητή/τριας στο διαγωνισμό και μπορείτε να τη βρείτε εδώ: Υπεύθυνη Δήλωση