Οι μαθητές του ομίλου Διττών Λόγων (ρητορικής) σε ρόλο δημοτικών συμβούλων!

Στόχος η ενεργός πολιτειότητα σε επίπεδο Τοπικής Αυτοδιοίκησης, η ενημέρωση και η εξοικείωση με τη λειτουργία των θεσμών και τη λειτουργία λήψης αποφάσεων.

Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο της Εθνικής Πρωτεύουσας Νεολαίας 2024 και διοργανώνεται για δεύτερη χρονιά από το Κέντρο Νεολαίας και Εθελοντισμού exagono Δήμου Κομοτηνής και το Δημοτικό Συμβούλιο Νέων Δήμου Κομοτηνής (ΔΗΣΥΝ) σε συνεργασία με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης και την συμμετοχή μαθητών από το 1ο ΓΕΛ Κομοτηνής, το 3ο Πειραματικό ΓΕΛ Κομοτηνής , το Μειονοτικό Γυμνάσιο Λύκειο Κομοτηνής και το Μουσουλμανικό Ιεροσπουδαστήριο Κομοτηνής Γυμνάσιο –Λύκειο.

Στο πλαίσιο της συνάντησης που πραγματοποιήθηκε στις 21 Ιανουαρίου 2024 οι συμμετέχοντες μαθητές επέλεξαν τους άξονες και τις θεματικά πεδία που θα επεξεργαστούν και θα αναλύσουν στη διάρκεια των τριών μηνών που μεσολαβούν μέχρι την προσομοίωση της τακτικής συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου Κομοτηνής τα οποία είναι : Παιδεία-Πολιτισμός –Αθλητισμός, Νεολαία και Ευρώπη Ψηφιακός Μετασχηματισμός – Επικοινωνία, Περιβάλλον, Κοινωνικά θέματα και Εθελοντισμός Καθημερινότητα του Πολίτη.

Σχετικές δημοσιεύσεις:
Exagono Κέντρο Νεολαίας και Εθελοντισμού Δήμου Κομοτηνής