Παρουσίαση στο σύλλογο “Περπατώ”

Την Παρασκευή 12 Μαΐου οι μαθητές/ήτριες της ομάδας του έργου “Πάρκινγκ με αυτοματισμούς και ειδική διαχείριση θέσης στάθμευσης  Ατόμων με Αναπηρία” του Ομίλου Ρομποτικής & Προγραμματισμού του σχολείου μας επισκέφθηκαν το σύλλογο “Περπατώ” και παρουσίασαν τον αυτοματισμό που υλοποιήσαν.

Πρόκειται για κατασκευή που προσομοιώνει ένα πάρκινγκ με, ενδεικτικά, 4 απλές θέσεις παρκαρίσματος και 1 θέσης για οχήματα Ατόμων με Αναπηρία και κινητικά προβλήματα. Για την υλοποίηση της χρησιμοποιήθηκε ένα Arduino UNO, 3 αισθητήρες απόστασης, 2 σερβοκινητήρες, 2 οθόνες LCD,  4 leds (πράσινα και κόκκινα), 4 Breadboard, 1 Piezo Buzzer, 1 Bluetooth Module και αρκετά καλώδια.

Ενδεικτικές λειτουργίες του πάρκινγκ αφορούν:

1) την διαθεσιμότητα θέσεων που παρουσιάζεται στην κεντρική οθόνη

2) το αυτοματοποιημένο ανέβασμα μπάρας κατά την είσοδο και έξοδο του παρκινγκ

3) σε περίπτωση έγκυρου παρκαρίσματος στη θέση ΑμεΑ εμφανίζονται κατάλληλα μηνύματα στην οθόνη της θέσης ΑμεΑ, π.χ. βοηθητικά μηνύματα κατά το παρκάρισμα κ.α.

4) σε περίπτωση μη έγκυρου παρκαρίσματος στη θέση ΑμεΑ ηχεί συνέχεια buzzer μέχρι να απομακρυνθεί ο οδηγός που πάρκαρε παράνονα.

Παράλληλα με την κατασκευή αναπτύχθηκε εφαρμογή για android φορητές συσκευές ώστε με την αποστολή του σωστού κωδικού PIN από τον οδηγό οχήματος ΑμεΑ να διασφαλίζεται η σωστή χρήση της συγκεκριμένης θέσης παρκινγκ. Η εφαρμογή έχει μηνύματα σε αγγλικά και ελληνικά και δυνατότητα φωνητικής πληκτρολόγησης του PIN.