Συμμετοχή στις Global Action Days 2023

Το σχολείο μας, μέσα από τις δράσεις της Περιβαλλοντικής Ομάδας “Reduce-Reuse-Recycle”, συμμετείχε μαζί με σχολεία από όλο τον κόσμο, μέρος του Δικτύου Eco-Schools, LEAF και YRE, καθώς και σχολεία του προγράμματος εκτός FEE, στις Παγκόσμιες Ημέρες Δράσης 2023!

Οι Παγκόσμιες Ημέρες Δράσης (Global Action Days) του 2023 αφορούν τα 5Rs (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle and Repurpose- Απόρριψη, Μείωση, Επαναχρησιμοποίηση, Ανακύκλωση και Επαναχρησιμοποίηση). Σε 10 ημέρες, τα σχολεία μοιράστηκαν 5 ενέργειες που μπορεί να κάνει ο καθένας για να μειώσει τη ρύπανση και να καταναλώσει πιο υπεύθυνα. Το κίνημα Global Action Days της FEE καταδεικνύει πώς μεμονωμένες ενέργειες, ανεξάρτητα από το πόσο μικρές φαίνονται, μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά τη δική μας και την ευημερία της Γης μας.