Συμμετοχή του σχολείου μας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων 2022

Το σχολείο μας φέτος θα συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων 2022 , 19 έως 27 Νοεμβρίου 2022, με θέμα τα “Βιώσιμα Κλωστοϋφαντουργικά Προϊόντα”.

H Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων (EWWR) 2022 εστιάζει στην επείγουσα ανάγκη αντιμετώπισης του αντίκτυπου στο περιβάλλον της παραγωγής και της κατανάλωσης κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, αλλά και των αποβλήτων τους. Η κατανάλωσή τους στην Ευρώπη έχει τον τέταρτο μεγαλύτερο αντίκτυπο στο περιβάλλον και στην κλιματική αλλαγή, μετά από τα τρόφιμα, τη στέγαση και την κινητικότητα. Η παγκόσμια παραγωγή κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων σχεδόν διπλασιάστηκε μεταξύ 2000 και 2015, ενώ η κατανάλωση ενδυμάτων και υποδημάτων αναμένεται να αυξηθεί κατά 63% έως το 2030.

Από τις 21 ως τις 25 Νοεμβρίου μαθητές και μαθήτριες θα συγκεντρώσουν ρούχα και υφάσματα, τα οποία πλέον δεν χρειάζονται και όσα είναι σε καλή κατάσταση μπορούν είτε να τα ανταλλάσσουν σε ένα παζάρι ρούχων είτε να τα δωρίσουν σε φιλανθρωπικό οργανισμό της πόλης, ενώ τα υπόλοιπα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για εργαστήρια ανακύκλωσης και δημιουργικής επαναχρησιμοποίησης ( κρεβατάκια για αδέσποτα της πόλης).

Μήνυμα της Εβδομάδας: δίνουμε μια δεύτερη ζωή στα παλιά μας ρούχα χωρίς να  ξοδεύουμε χρήματα και χωρίς να μολύνουμε το περιβάλλον.