Δράση-ομιλία “Γιατί όταν δεν μιλάει το στόμα, μιλάει το σώμα!!!”

Στο πλαίσιο της πρώτης εβδομάδας ψυχικής υγείας που διοργάνωσε η Περιφέρεια ΑΜΘ και σε συνεργασία με τον Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών του Δήμου Κομοτηνής το σχολείο μας συμμετείχε την Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2022 σε συγκεκριμένη δράση – ομιλία. Το θέμα της δράσης αφορούσε μία όψη της ενδο-οικογενειακής βίας που συχνά αποσιωπάται και η οποία αφορά άμεσα τα παιδιά εφηβικής ηλικίας. Ειδικότερα, ο ψυχολόγος του Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών Κομοτηνής κ. Σερμπέζης Χρήστος αναφέρθηκε στο θέμα της βίας και της κακοποιητικής συμπεριφοράς των εφήβων προς τους γονείς τους σε μια προσπάθεια χαρτογράφησης και ερμηνείας του φαινομένου με σκοπό  τη δημιουργία συζήτησης και ευαισθητοποίησης πάνω στο θέμα. Η δράση πραγματοποιήθηκε με τα τμήματα Α4 και Γ2 του σχολείου μας κατά την 5η και 6η διδακτική ώρα του σχολικού προγράμματος. Τη δράση τίμησαν με την παρουσία τους ο Περιφερειάρχης κ. Μέτιος Χρήστος και ο Αντιπεριφερειάρχης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικών Πολιτικών ΑΜΘ κ. Μωυσιάδης Αριστείδης.

Υπεύθυνοι οργάνωσης της δράσης για το σχολείο μας ήταν οι εκπαιδευτικοί που φέτος έχουν οριστεί ως Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής: κ. Παιδαράκη, φιλόλογος, η κ. Κυριακοπούλου, μαθηματικός, η κ. Βερρή, πληροφορικός και ο κ. Ηλιάδης, χημικός. Αρωγοί στη δράση αυτή ήταν η κ. Βαξεβάνη, κοινωνική λειτουργός, και η κ. Κιοσέ, ψυχολόγος του σχολείου.

Σχετικό άρθρο στο https://xronos.gr/