Πρόκριση στο Διεθνή Διαγωνισμό “Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον”

Το άρθρο που έγραψαν μαθητές & μαθήτριες του Ομίλου Δημοσιογραφίας για τη Γρήγορη Μόδα, αλλιώς fast fashion διακρίθηκε ως το καλύτερο σε πανελλαδικό επίπεδο στο διαγωνισμό που διεξάγει το FEE, Διεθνής Συντονιστής του Δικτύου ΠΕ «Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον», του οποίου Εθνικός Συντονιστής στην Ελλάδα είναι η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης. Το άρθρο με τίτλο “Η λύση είναι … στον κάδο της γειτονιάς σου!”, το οποίο εκτός των άλλων κάλυπτε και δημοσιογραφικά την δράση της Περιβαλλοντικής Ομάδας κατά την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων, διακρίθηκε στην ηλικιακή κατηγορία των 15-18 ετών, και προωθήθηκε στο Διεθνή Διαγωνισμό του FEE.

Διαβάστε το άρθρο εδώ (αγγλική έκδοση) ή εδώ (ελληνική έκδοση) και σκεφτείτε πολύ πριν αγοράσετε καινούργια ρούχα. Τα ρούχα που πετάμε εξακολουθούν να ζουν δίπλα μας ή σε άλλες χώρες για πολλά χρόνια μολύνοντας το περιβάλλον. Όπως είπαν και οι μαθητές μας “Η λύση είναι … στον κάδο της γειτονιάς σου!”

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί Περιβαλλοντικού Προγράμματος “Νέοι δημοσιογράφοι για το περιβάλλον”: Κυριακοπούλου Νάνσυ ΠΕ03, Παιδαράκη Κική ΠΕ02 & Χατζηγιαννάκη Έλενα ΠΕ02

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Περιβαλλοντικού Προγράμματος “Reduce-Reuse-Recycle” : Βερρή Ανδρονίκη, ΠΕ86

Συγχαρητήρια σε μαθητές/ήτριες και εκπαιδευτικούς!!!