Πρόγραμμα ανταλλαγών της AFS: Υποτροφίες για μαθητές Λυκείου

Η ΑFS Greece & Cyprus εξασφάλισε φέτος 20 υποτροφίες για μαθητές από την Ελλάδα και την Κύπρο που ενδιαφέρονται να γίνουν μαθητές ανταλλαγής το ακαδημαϊκό έτος 2023-24.

Οι αιτήσεις ξεκίνησαν το Σεπτέμβριο του 2022 για μαθητές από την Ελλάδα και την Κύπρο μεταξύ Γ’ τάξης του Γυμνασίου και Γ’ τάξης του Λυκείου οι οποίοι είναι γεννημένοι μεταξύ 01.01.2005 και 31.12.08 (και οι οποίοι το σχολικό έτος 2023-24 θα πηγαίνουν στην Α’, Β’, Γ’ τάξη του Λυκείου ή θα έχουν μόλις αποφοιτήσει από το Λύκειο πάντα εντός ηλικιακών ορίων).  Διατίθενται προγράμματα πλήρους υποτροφίας, μερικής υποτροφίας και προγράμματα επί πληρωμή.

Η αίτηση πρέπει να συμπληρωθεί στα αγγλικά. Οι πλήρεις και μερικές υποτροφίες δίνονται σε υποψηφίους με κριτήρια που ορίζει ο εκάστοτε δωρητής/χορηγός.

Σχετικά με την AFS

Η AFS Intercultural Programs είναι ένας διεθνής, εθελοντικός, μη κυβερνητικός και μη κερδοσκοπικός οργανισμός που παρέχει ευκαιρίες διαπολιτισμικής μάθησης για να βοηθήσει τους ανθρώπους να αναπτύξουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και την κατανόηση που απαιτούνται για τη δημιουργία ενός πιο δίκαιου και ειρηνικού κόσμου.