Εκπαιδευτική επίσκεψη στο τμήμα Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης (ΔΠΘ)

Την Πέμπτη 12/01/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των δύο τμημάτων του προσανατολισμού Υγείας του σχολείου μας στο Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης (ΔΠΘ) στην Αλεξανδρούπολη. Οι μαθητές, αφού τους υποδέχθηκε ο πρόεδρος του τμήματος καθηγητής κ. Τοκατλίδης Ιωάννης, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να συμμετάσχουν ενεργά σε μια εργαστηριακή άσκηση με αντικείμενο τις ομάδες αίματος. Μετά το πέρας της άσκησης ξεναγήθηκαν σε εργαστήρια της σχολής από διδακτορικούς ερευνητές και πήραν μια γεύση από την ταπεινή, σκληρή αλλά τόσο γοητευτική ζωή του ερευνητή. Η εμπειρία ήταν απολαυστική τόσο για τους αυριανούς μας επιστήμονες όσο και για τους συναδέλφους που συνόδευσαν τους μαθητές τους!