«Περιήγηση» στις προσφυγικές γειτονιές με την κα. Μαριγούλα Κοσμίδου

Την Τετάρτη, 20 Μαρτίου, ο Όμιλος Τοπικής Ιστορίας είχε τη χαρά να υποδεχτεί την Αναπληρώτρια Διευθύντρια Περιφερειακής Διεύθυνσης ΑΜΘ κα. Μαριγούλα Κοσμίδου. Η κα. Κοσμίδου μίλησε στους μαθητές για την αστική αποκατάσταση των προσφύγων στην Κομοτηνή μετά το 1922 και συγκεκριμένα περιέγραψε πώς επεκτάθηκαν και άλλαξαν χαρακτήρα γειτονιές όπως, ο Σταθμός, η Ρέμβη, ο Άη Γιώργης, οι Στρατώνες, τα Χηραίικα, τα Καβακλιώτικα, το Αρμενιό, με την έλευση των προσφύγων. Εξήγησε πώς έχτιζαν τα σπίτια τους οι πρόσφυγες, τα γνωστά «Τσιμεντένια», και τη μορφή που είχαν αυτά, αλλά αναφέρθηκε και στις αγωνίες και στη «σιωπή» τους. «Οι άνθρωποι αυτοί δεν ήθελαν να μιλάνε για τις πατρίδες που άφησαν πίσω», είπε χαρακτηριστικά. Άλλωστε, ρίζωσαν σε έναν νέο τόπο και τον άλλαξαν για πάντα.

Η ομιλία της βασίστηκε στο εξαιρετικό της βιβλίο «Η αστική αποκατάσταση των προσφύγων στη Ροδόπη», ένα βιβλίο γραμμένο με αγάπη και σεβασμό για τον τόπο και τους ανθρώπους του. Η συνάντηση μας έκλεισε  με τη συνειδητοποίηση ότι οι μαθητές, αν πρέπει να θυμούνται κάτι, αυτό είναι η καταγραφή της μνήμης των παλιότερων. Ευχαριστούμε θερμά την κα. Κοσμίδου για την επίσκεψη της.