Οι μαθητές/τριες μας στο 2ο East Macedonia & Thrace Forum

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολικού προγράμματος του 3ου Πειραματικού ΓΕΛ Κομοτηνής: “Δημοσιογραφία: Τύπος…. Και Ουσία” σε ρόλο δημοσιογράφων συμμετείχαν στις εργασίες της 2ης ημέρας του 2ου East Macedonia & Thrace Forum.

Το φετινό φόρουμ έχει στόχο να αναδείξει τον κομβικό γεωστρατηγικό και οικονομικό ρόλο της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και να διερευνήσει τις προοπτικές της μελλοντικής τους ανάπτυξης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες υπό το συντονισμό της αρχισυντάκτριας του Βήματος, κυρίας Μάρνυς Παπαματθαίου και των εκπαιδευτικών τους, συμμετείχαν ως μικροί δημοσιογράφοι γκαι έκαναν ερωτήσεις στους συνέδρους εκφράζοντας τις προσδοκίες τους για το μέλλον του τόπου τους. Ειδικότερα, επικεντρώθηκαν μεταξύ άλλων στα ακόλουθα βασικά θέματα:

• τη μετατροπή της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης σε περιφερειακό κόμβο ενέργειας και εμπορίου για ολόκληρη την ευρύτερη περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης,
  • την προσέλκυση άμεσων ξένων επενδύσεων για τη δημιουργία ποιοτικών θέσεων εργασίας,
  • τον Κάθετο Διάδρομο σύνδεσης Αλεξανδρούπολης, Ρουμανίας, Βουλγαρίας,
  • τη βελτίωση του τουριστικού προϊόντος της περιοχής,
  • καθώς και μία ξεχωριστή ενότητα για τις προσπάθειες ανοικοδόμησης των περιοχών Έβρου μετά τις καταστροφικές πυρκαγιές του 2023.

Οι μαθητές “δημοσιογράφοι” της “Μαθητικής Εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ” στο CityHub Event της Αλεξανδρούπολης

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαυρίδου Σταυρούλα ΠΕ02, Παιδαράκη Κική ΠΕ02, Χατζηγιαννάκη Έλενα ΠΕ02