Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου: «Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;»

Με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας, προκηρύσσει πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα «Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο διαδίκτυο;». Μαθητές από όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες ατομικά ή ομαδικά καλούνται να δημιουργήσουν υλικό σχετικό με την παραπληροφόρηση, τις ψευδείς ειδήσεις και τον αντίκτυπο που έχουν στη δημοκρατία, την κοινωνία και τη ζωή μας γενικότερα.

Ο στόχος για τους μαθητές και τις μαθήτριες είναι:

• Να προσδιορίσουν τι είναι οι ψευδείς ειδήσεις στο διαδίκτυο και να κατανοήσουν ποιες μέθοδοι και μηχανισμοί χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία, τη διανομή και την ενίσχυση της
  • παραπληροφόρησης μέσω του διαδικτύου.
  • Να αναγνωρίσουν πώς η παραπληροφόρηση επηρεάζει τη ζωή μας εντός και εκτός διαδικτύου.
  • Να διερευνήσουν τη δημιουργία και διάδοση ψευδούς περιεχομένου στις πλατφόρμες κοινωνικών μέσων.
  • Να δοκιμάσουν και να εφαρμόσουν συγκεκριμένα εργαλεία για την αποδόμηση των ψευδών ειδήσεων.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα στο διαδίκτυο
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.

Η συμμετοχή μπορεί να είναι:

• ζωγραφιά/ιές ή μια παρουσίαση ή μια εικονογραφημένη ιστορία
  • βίντεο
    μια εφαρμογή

Καταληκτική Ημερομηνία Υποβολής Υποψηφιοτήτων: 20/12/2022

Για να δείτε την προκήρυξη, πατήστε εδώ.