Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Aθλητισμού 2022

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου στo πλαίσιo της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού αθλητισμού πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας πλήθος αθλητικών δραστηριοτήτων που οργάνωσαν οι γυμνάστριες κ. Τζάνα και κ. Κωνσταντινίδου σε συνεργασία με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς. Οι μαθητές και μαθήτριες χωρίστηκαν σε ομάδες και έπαιξαν μπάσκετ, βόλευ και μπάντμιντον στην αυλή του σχολείου, πινγκ πονγκ και παραδοσιακούς χορούς στο μικρό γυμναστήριο, ενώ άλλοι επέλεξαν το περπάτημα ή την δημιουργία θεματικής αφίσας για την ημέρα του αθλητισμού. Μια μέρα αφιερωμένη στον Αθλητισμό με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.

Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Aθλητισμού 2022