Συμμετοχή στη δράση: ΠαιΔΙΚΟ μου … δικαίωμα!

Την Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές του Ομίλου δημοσιογραφίας του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Τσανάκλειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής προκειμένου να πάρουν μέρος σε δράση για τα δικαιώματα των παιδιών. Η δράση οργανώθηκε από το Exagono: Κέντρο Νεολαίας και  Εθελοντισμού του δήμου Κομοτηνής και την Κοιν.Σ.Επ.“Θράκης Κίνητρο” σε συνεργασία με τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ν. Ροδόπης και πολλούς άλλους φορείς με αφορμή την 19η Νοεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα ενάντια στην κακοποίηση των παιδιών και την 20ή Νοεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα για τα δικαιώματα των παιδιών.

Η εκδήλωση στόχο είχε την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση τόσο των Παιδιών και των Νέων , αλλά και της τοπικής μας κοινωνίας για το ζήτημα της προάσπισης των Δικαιωμάτων των Παιδιών ,όπως αυτά ορίζονται από τη Σύμβασή των Ηνωμένων Εθνών , εστιάζοντας στο δικαίωμα των Παιδιών στην προστασία από κάθε μορφή Βίας, Κακοποίησης, Σεξουαλικής εκμετάλλευσης και Παραμέλησης.

Οι μαθητές του Ομίλου ενημερώθηκαν από τον κ. Π. Χριστοδούλου, Γενικό Διευθυντή του δικτύου για τα δικαιώματα του παιδιού για το έργο του δικτύου και της UNICEF και εντάχθηκαν στο δίκτυο : «U-Report Greece” συμμετέχοντας σε ερωτηματολόγια.

Ειδικότερα οι μαθήτριες: Α. Ευσταθία, Μ. Σωτηρία, Ψ. Μαρία, Φ. Κερασιά, Τ. Ελένη και Ψ. Παναγιώτα  ασχολήθηκαν με την παιδική παραμέληση και έγραψαν άρθρο με τίτλο: Μην «παραμελείτε» …την παραμέληση! Το παρουσίασαν μάλιστα και στους μαθητές του Μειονοτικού γυμνασίου και λυκείου που παρακολούθησαν την εκδήλωση.

Την δημοσίευση του άρθρου στον Παρατηρητή της Θράκης θα την βρείτε εδώ.