Παιχνίδια ερωτήσεων για την ανακύκλωση στους μαθητές του 10ου Δημοτικού

Την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 5 μαθητές του Περιβαλλοντικού Προγράμματος “Reduce-Reuse-Upcycle-Recycle” και του Ομίλου Ρομποτικής & Προγραμματισμού του σχολείου μας μαζί με την υπεύθυνο εκπαιδευτικό κ. Βερρή, επισκέφθηκαν το 10ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής για να παρουσιάσουν 2 εκπαιδευτικά παιχνίδια σκοπό έχουν να ενημερώσουν και ευαισθητοποιήσουν μικρότερους μαθητές με διασκεδαστικό τρόπο για την ανακύκλωση των συσκευασιών. Πρόκειται για ένα quiz ερωτήσεων με το online εργαλείο kahοot και την πρωτότύπη δημιουργία “Arduino Recycle Game”. Τα παιχνίδια αυτά δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Μείωσης Αποβλήτων 2023 και η σημερινή δράση αποτελεί συνέχεια των δραστηριοτήτων που ξεκίνησαν τον Νοέμβριο.

Ευχαριστούμε θερμά την διεύθυνση του σχολείου, την πληροφορικό κ. Έρη, την δασκάλα κ. Σταυρούλα και φυσικά τους μαθητές/τριες για την ευχάριστη συνεργασία.