EduCardia: ένα project για τις συναισθηματικές και κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών/τριών

Το σχολείο μας συμμετέχει στο έργο EduCardia του Erasmus+ με σκοπό την αξιολόγηση και την βελτίωση των κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών/τριών μέσω της χρήσης εργαλείων πληροφορικής. Συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες θα συμπληρώσουν ερωτηματολόγια στο εργαλείο EmoSociograms κατά την αρχική και την τελική φάση εφαρμογής της προτεινόμενης μεθοδολογίας και θα συμμετέχουν σε δραστηριότητες κοινωνικής και συναισθηματικής μάθησης.

Το έργο EduCardia αφορά ένα πρόγραμμα Erasmus+ και εκτελείται υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) και συντονίζεται από τη Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Στο έργο συμμετέχουν εταίροι από το Πανεπιστήμιο της Βαρκελώνης (Παιδαγωγικό τμήμα), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο της Κύπρου, το Πανεπιστήμιο της Σουτσεάβα (Παιδαγωγικό τμήμα) και το RIEEB (Red Internacional de Educación Emocional y Bienestar) που αποτελεί φορέα ανάπτυξης εκπαιδευτικών προγραμμάτων σχετικά με τη συναισθηματική εκπαίδευση μαθητών. Σκοπός του Educardia είναι να υποστηρίξει τους εκπαιδευτικούς στην αξιολόγηση των κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών/-τριών τους και του κλίματος συνεργατικότητας εντός της τάξης. Με βάση τα αποτελέσματα της αξιολόγησης, το Educardia προσφέρει μια σειρά από προτεινόμενες δραστηριότητες κοινωνικής και συναισθηματικής μάθησης που μπορούν να λάβουν χώρα εντός του σχολικού προγράμματος.