Καινοτόμος Δράση: Greek Senior High School English (Book 1)

Πρόκειται για μια προσπάθεια των μαθητών και μαθητριών της Α’ Λυκείου (τμήματα Α3, Α4, Α5) του σχολείου μας να δημιουργήσουν ένα online λεξικό που θα περιέχει τις άγνωστες λέξεις που συναντούν στο βιβλίο του μαθήματος των Αγγλικών, «Αγγλικά Γενικού Λυκείου 1», έτσι ώστε να έχουν ευκολότερη πρόσβαση σε αυτές.Το κάθε τμήμα ανέλαβε να επεξεργαστεί από δύο κεφάλαια του βιβλίου:
τμήμα Α3 – κεφάλαια 2 & 3
τμήμα Α4 – κεφάλαια 4 & 5
τμήμα Α5 – κεφάλαια 6 & 7

Οι μαθητές και μαθήτριες του κάθε τμήματος χωρίστηκαν σε 5 ομάδες. Η κάθε μία από αυτές ανέλαβε και κάποια εργασία: καταχώρηση λήμματος, φωνητική μεταγραφή, σημασία, μέρος του λόγου, σελίδα και κεφάλαιο εμφάνισης της λέξης στο βιβλίο, παραδείγματα με μεταφράσεις, κλπ.)

Η δημιουργία του λεξικού βρίσκεται σε εξέλιξη και θα ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του σχ. έτους 2023-2024.
Το λεξικό θα βρείτε στο σύνδεσμο: https://www.lexonomy.eu/#/3pl-komotinis

Ο υπεύθυνος καθηγητής
Αντώνης Μυλωνόπουλος

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: για να εμφανιστεί το πλήρες interface, επιλέξτε οποιαδήποτε λέξη από αυτές που εμφανίζονται στο κάτω δεξιά μέρος της αρχικής οθόνης.