Η σχολική βία και ο εκφοβισμός πρέπει να μας βρίσκουν όλους ΑΠΕΝΑΝΤΙ

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, οι μαθητές /-τριες του σχολείου μας συμμετέχοντας στη δράση που οργανώθηκε από το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης και το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων έκαναν ηχηρό το μήνυμα τους κατά της βίας: “Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία”. Στις 11.00π.μ. ταυτόχρονα με συμμαθητές τους από άλλα 520 σχολεία σε όλη την Ελλάδα, έσπασαν μπαλόνια, ετοίμασαν αφίσα και σε street action μοίρασαν φυλλάδια στους συμπολίτες μας με σκοπό την ευαισθητοποίησή τους.

Τέλος, δημιούργησαν βίντεο με χορευτική κίνηση μέσα, από το οποίο αποτυπώνονται τα συναισθήματα ενός θύματος bullying.

Η οργάνωση της δράσης έγινε μετά από την πρωτοβουλία των Συμβούλου Σχολικής Ζωής, κ. Παιδαράκη και κ. Τζάνα.