Η «Φωτοκύκλωση» στο σχολείο μας

Την Τετάρτη στις 20 Φεβρουαρίου μαθητές/τριες των Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων αλλά και τμημάτων της Α΄ και Β΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης με θέμα την ανακύκλωση αποβλήτων ηλεκτρικού και ηλεκτρονικού εξοπλισμού και λαμπτήρων προς όφελος του φυσικού περιβάλλοντος και της ανθρώπινης υγείας. Η ενημέρωση έγινε από τον κ. Νικολαΐδη, εκπρόσωπο του φορέα Φωτοκύκλωση, ο οποίος εκτός των άλλων έκανε αναφορά στα σημεία συλλογής των παλαιών ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών, στον τρόπο χωριστής απόρριψης των ειδών αυτών στους ειδικούς κάδους συλλογής του φορέα,  στα στάδια της ανακύκλωσης αποβλήτων ηλεκτρικού και ηλεκτρονικού εξοπλισμού και λαμπτήρων, αλλά και στους λόγους που δεν πρέπει να  πετάμε τις παλιές ή άχρηστες οικιακές συσκευές μαζί με τα λοιπά οικιακά μας απόβλητα. Τέλος έγινε προβολή βίντεο, εγκεκριμένου εκπαιδευτικού υλικού παραγωγής του Φορέα με θέμα την ανακύκλωση παλαιών ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών.

Ο φορέας ΦΩΤΟΚΥΚΛΩΣΗ υλοποιεί το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο «Φωτοκύκλωση» για το σχολικό έτος 2023-2024, το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες Α΄/θμιας και Β΄/θμιας εκπαίδευσης ( Νηπιαγωγείο, Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γ.Ε.Λ., ΕΠΑ.Λ., Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. ) και έχει εγκριθεί από το Υ.ΠΑΙ.Θ. (http://edu-gate.minedu.gov.gr/).

Την οργάνωση ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί των περιβαλλοντικών προγραμμάτων του σχολείου μας: Βερρή Ανδρονίκη ΠΕ86, Παπαδοπούλου Γεωργία ΠΕ07, Πελτέκη Μαρία ΠΕ86 και Χατζηκυριακίδης Αναστάσιος ΠΕ04.02