Εκπαιδευτική επίσκεψη του ομίλου Κλιματικής Αλλαγής στο Noesis

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Κλιματικής Αλλαγής του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ, στην Θέρμη Θεσσαλονίκης, την Τρίτη 29 Νοεμβρίου, για να παρακολουθήσουν στο εντυπωσιακό Πλανητάριο την εκπαιδευτική ταινία με θέμα την εξέλιξη του κλίματος στη γη. Στην ταινία παρουσιάστηκαν οι παράγοντες που επηρεάζουν τις κλιματικές συνθήκες του πλανήτη μας όπως επίσης και κάποιες διαφορετικές απόψεις για την περιοδικοτητα των κλιματικών αλλαγών. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να προβληματιστούν για όλα αυτά που επηρεάζουν την κλιματική αλλαγή αλλά και να ενημερωθούν για κάποια πιο “ιδιαίτερα” μοντέλα μόλυνσης, όπως η μόλυνση του φωτός και η επίδραση στις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Υπεύθυνος ομίλου : Αψεμίδης Ευστάθιος, ΠΕ04