Εκπαιδευτική επίσκεψη του ομίλου Ρομποτικής στο Noesis

Την Τρίτη 29 Νοεμβρίου οι μαθητές/τριες του ομίλου Ρομποτικής & προγραμματισμού του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ, στην Θέρμη Θεσσαλονίκης.

Πρώτη ξενάγησή αφορούσε το Τεχνολογικό Μουσείο. Αρχικά επισκέφτηκαν το Μουσείο Μεταφορών, στο οποίο γνώρισαν από κοντά οχήματα ιστορικού, συλλεκτικού και εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος, από τη δεκαετία του ’20 μέχρι και το πρόσφατο παρελθόν, έπειτα το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, στο οποίο παρατήρησαν δείγματα τεχνολογικών στοιχείων και επιτευγμάτων της αρχαίας Ελλάδας, με ομοιώματα που κατασκευάσθηκαν με βάση πληροφορίες από γραπτές πηγές και κατέληξαν στο Τεχνοπάρκο, όπου συμμετείχαν ενεργά και έμαθαν διασκεδάζοντας μέσα από τα διαδραστικά εκθέματα του χώρου.

Δεύτερος σταθμός στο ταξίδι στην τεχνολογία η περιοδική έκθεση Connected: Η ιστορία των υπολογιστών και η ζωή με το Διαδίκτυο. Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά εκθέματα από την εξέλιξή των υπολογιστών, να ερευνήσουν και να ανακαλύψουν χρήσιμες πληροφορίες για την εξέλιξη του διαδικτύου και το πόσο έχει επηρεάσει την ζωή μας και γενικότερα να προβληματιστούν για τις δυνατότητες που προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία στον άνθρωπο, οι οποίες έχουν αλλάξει ριζικά την καθημερινότητά του, τον τρόπο που ζει, εργάζεται, ταξιδεύει, πληροφορείται, συνδέεται.

Υπεύθυνη ομίλου: Βερρή Ανδρονίκη, ΠΕ86