Διάκριση στην κατηγορία Educational Establishment για δράση στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων

Ανάμεσα στις φετινές υποψηφιότητες για βράβευση των δράσεων κατά την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων 2022 όπως υποβλήθηκαν από τον εθνικό συντονιστή ΕΟΑΝ είναι και η πρωτοβουλία των μαθητών και μαθητριών του Περιβαλλοντικού Προγράμματος “Reduce-Reuse-Recycle” με τη δράση: Ανακύκλωση ρούχων και δημιουργικές κατασκευές!

Συγκεκριμένα η δράση μας επιλέχθηκε από τον εθνικό συντονιστή ΕΟΑΝ-Ελληνικός Οργανισμός Ανακύκλωσης στην κατηγορία Educational Establishment, ως μία από τις 5 καλύτερες ελληνικές συμμετοχές και προκρίθηκε διεκδικώντας διάκριση και σε ευρωπαϊκό επίπεδο!

Η κριτική επιτροπή των βραβείων της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Μείωσης Αποβλήτων #EWWR θα επιλέξει τις 16 πιο δημιουργικές και με αντίκτυπο δράσεις από όλη την Ευρώπη και οι νικητές θα ανακοινωθούν στην τελετή απονομής των βραβείων την 1η Ιουνίου στο Δουβλίνο.

Αναλυτικά οι φετινές υποψηφιότητες της χώρας μας στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό είναι:

City of Athens (Waste is out of fashion…Let your clothes write their own story)

ΔΕΔΙΣΑ

Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας (που οργάνωσε 36 σχολεία του Ν. Λαρίσης με τίτλο δράσης: Και εγώ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ… ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ τώρα ΡΟΥΧΑ & ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ)

3ο Πειραματικό ΓΕΛ Κομοτηνής (Επαναχρησιμοποίηση & Ανακύκλωση Ρούχων)

Scuola Italiana di Atene (ECO GIFTS … BETWEEN US AND TO THE ENVIRONMENT)

Τις δράσεις μπορείτε να τις δείτε προσαρμόζοντας τα φίλτρα εδώ https://ewwr.eu/

Καλή επιτυχία σε όλους!!!