Διαδικτυακή Συνάντηση με τον διοργανωτή του CanSat in Greece:  Ηλία Ψυρούκη

Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου μαθητές του Ομίλου Ρομποτικής & Προγραμματισμού είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν διαδικτυακά τον Ηλία Ψυρούκη, συνιδρυτή του μη κερδοσκοπικού οργανισμού SPIN – Space Innovation και διοργανωτή του πανελλήνιου διαγωνισμού διαστημικής CanSat in Greece, να ενημερωθούν για τα στάδια του διαγωνισμού και να συζητήσουν λεπτομέρειες και σημεία που πρέπει να προσέξουν.

Στο διαγωνισμό αυτό οι συμμετέχοντες αναλαμβάνουν να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν έναν εκπαιδευτικό δορυφόρο, σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού, ο οποίος εκτελεί μία διαστημική αποστολή που οι ίδιοι οραματίστηκαν. Ο δορυφόρος εκτοξεύεται σε υψόμετρο ενός χιλιομέτρου με έναν πύραυλο, που κατασκευάστηκε από τη SPIN, και προσγειώνεται με ασφάλεια με χρήση αλεξίπτωτου, ενώ εκτελεί την αποστολή που η ομάδα έχει επιλέξει. Ο διαγωνισμός, που πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA),  διαρκεί 8 μήνες από την προκήρυξή του και έχει δύο κατηγορίες, μία για μαθητές λυκείου και μία για φοιτητές. Η νικητήρια μαθητική ομάδα προκρίνεται άμεσα στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό CanSats in Europe, που διοργανώνεται από τον ESA.

Να σημειωθεί ότι το 2012 ο Ηλίας Ψυρούκης μαζί με την ομάδα του ως μαθητές είχαν κερδίσει τo δεύτερο βραβείο “CanSats in Europe” του Ευρωπαϊκού Οργανισµού Διαστήµατος (ESA) , το 2017 οργάνωσαν, ως φοιτητές στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ, το Cansat in Greece, ενώ το 2021 ως νέος επιστήμονας, ασχολούμενος με την καινοτομία στον τομέα του Διαστήματος επιλέχθηκε με 23 ακόμα άλλους νέους επιστήμονες σε όλον τον κόσμο από το περιοδικό National Geographic, ως ένας «νέος εξερευνητής του κόσμου», ως ένας National Geographic Young Explorer και έχει συμπεριληφθεί στη λίστα του Forbes 30under30 Greece 2021.