2ος Μαθητικός Διαγωνισμός Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης (2ος ΜΔΜΛΥΣ) «Alan Turing»

Ο Διαγωνισμός θα υλοποιηθεί με το ακόλουθο νέο χρονοδιάγραμμα:

Τετάρτη 26/4/2023 : Προκριματική φάση on-line στα σχολεία
Σάββατο 6/5/2023: Ημιτελική και τελική φάση διαγωνισμού διαζώσης στην έδρα του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας στην Πάτρα)
(*) Η μετακίνηση θα γίνει με ευθύνη των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών

1. Ο διαγωνισμός θα γίνει σε 3 επίπεδα:
    Επίπεδο 1: για μαθητές/τριες 5ης και 6ης δημοτικού,
    Επίπεδο 2: για μαθητές/τριες Γυμνασίου και
    Επίπεδο 3: για μαθητές/τριες Λυκείου (ΓΕΛ/ΕΠΑΛ)
  2. Οι ομάδες για το αντίστοιχο επίπεδο μπορούν να είναι μικτές από μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού ή μικτές ομάδες από μαθητές Α, Β, Γ Γυμνασίου ή μικτές ομάδες από μαθητές Α, Β, Γ Λυκείου (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ).
  3. Από κάθε Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης θα προκριθεί στην ημιτελική φάση η ομάδα με την υψηλότερη βαθμολογία από κάθε επίπεδο συμμετοχής (συνολικά μέχρι 3 ομάδες, μια από κάθε επίπεδο ).
  4. Στη συνέχεια οι 6 ομάδες με την υψηλότερη βαθμολογία ανά επίπεδο προκρίνονται στην τελική φάση του Διαγωνισμού.
  5. Η τελική φάση του Διαγωνισμού θα περιλαμβάνει φέτος επιπλέον και την επίλυση ενός τρισδιάστατου αναλογικού γρίφου (Hands on).
  6. Οι μαθητές δεν χρειάζεται να έχουν εξειδικευμένες γνώσεις πληροφορικής ή μαθηματικών για να συμμετέχουν στο διαγωνισμό. Δεν υπάρχει εξεταστέα ύλη (π.χ. συγκεκριμένες ενότητες του προγράμματος σπουδών μαθηματικών και πληροφορικής των αντίστοιχων τάξεων).
  7. Οι ερωτήσεις του Διαγωνισμού είναι υπό τη μορφή γρίφων σε ψηφιακή μορφή, με σκοπό την καλλιέργεια ικανοτήτων μαθηματικής λογικής και υπολογιστικής σκέψης, καθώς και της ανάπτυξης συνεργασίας στο πλαίσιο της ομάδας για να απαντηθούν.
  8. Μετά τη δήλωση των ομάδων (σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που θα ανακοινωθεί) δεν επιτρέπεται κάποια τροποποίηση στη σύνθεση των ομάδων. Αν για λόγους ανωτέρας βίας κάποια ομάδα δεν μπορεί να συμμετέχει ως τριμελής, τότε μπορεί να συμμετέχει ως διμελής (όχι όμως μονομελής).
  9. Η πρώτη φάση του διαγωνισμού (προκριματικός) θα υλοποιηθεί on-line την Τετάρτη 26/4/2023 εντός ωραρίου σχολείου. Η ημιτελική και τελική φάση του Διαγωνισμού θα υλοποιηθεί δια ζώσης στην Πάτρα, έδρα του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας το Σάββατο 6/5/2023(10.00 π.μ – 15.00).
  10. Οι ενημερώσεις για το Διαγωνισμό θα γίνονται αποκλειστικά μέσα από το Ιστολόγιο του Διαγωνισμού στον ακόλουθο σύνδεσμο:
    https://blogs.sch.gr/pekesde-turing/ και την Ιστοσελίδα του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας https://blogs.sch.gr/pekesde/archives/2866 .
  11. Για την προετοιμασία των μαθητών/τριών θα υπάρχουν ενδεικτικές ερωτήσεις /γρίφοι στο Ιστολόγιο του διαγωνισμού.
  12. Υπάρχει ενδεικτική φόρμα υπεύθυνης δήλωσης συμμετοχής μαθητή/τριας στο διαγωνισμό και μπορείτε να τη βρείτε εδώ

Οι υπεύθυνες δηλώσεις συγκεντρώνονται από τους υπεύθυνους καθηγητές (Βερρή, Καράουστας, Κυριακοπούλου, Λύκος).