Το “Arduino Recycle Game” παρουσίασε ο Όμιλος Ρομποτικής στο 2ο Γυμνάσιο

Την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου μαθητές του Ομίλου Ρομποτικής & Προγραμματισμού και του Περιβαλλοντικού Προγράμματος “Reduce-Reuse-Upcycle-Recycle” του σχολείου μας μαζί με την υπεύθυνο εκπαιδευτικό κ. Βερρή, επισκέφθηκαν το 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής για να συναντήσουν τους καθηγητές και τους μαθητές/τριες της Ομάδα Ρομποτικής την ώρα του μαθημάτων τους και να παρουσιάσουν το project “Arduino Recycle Game”, ένα μαθητικό έργο που αναπτύχθηκε με αφορμή την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων 2023.

Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι ερωτήσεων που δημιούργησε η ομάδα “Intermediate” του Ομίλου με την βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μικρότερων ηλικιακά μαθητών στο θέμα της σωστής ανακύκλωσης. Ο αυτοματισμός αποτελείται από 1 Arduino UNO R3, 1 πλακέτα δοκιμών (Breadboard), 4 κουμπιά που προσομοιώνουν τους 4 κάδους (μπλε, πράσινο, καφέ και μοβ) και 1 οθόνη LCD Ι2C.

Αρχικά έγινε από τους μαθητές μας μια σύντομη ενημέρωση για τους διαφορετικούς κάδους που υπάρχουν στην πόλη μας και την σωστή χρήση τους και έπειτα παρουσιάστηκε το κύκλωμα και ο κώδικας στο στο εικονικό περιβάλλον TinkerCad. Στη συνέχεια μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να “παίξουν” με το Arduino Recycle Game και να ελέγξουν τόσο την λειτουργικότητα του όσο και τις γνώσεις τους σε θέματα ανακύκλωσης.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους καθηγητές της Ομάδας Ρομποτικής του 2ου Γυμνασίου Κομοτηνής , κ. Τσάντου, κ. Κούτρα, και κ. Μαμαλιόγκα και φυσικά τους μαθητές/τριες για την φιλοξενία.