Συμμετοχή στις εκδηλώσεις για τα 20 χρόνια Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου στην Ελλάδα..

Το σχολείο μας και φέτος πήρε μέρος στις εορταστικές εκδηλώσεις που οργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ και η Εθνική Αρχή Κυβερνοασφάλειας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης για ένα Ασφαλέστερο Διαδίκτυο. Την διαδικτυακή εκδήλωση παρακολούθησαν την Τρίτη 14 Φεβρουαρίου (3η & 4η διδ. ώρα) μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β5 και είχε ως κεντρικό θέμα την Κυβερνοασφάλεια .

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την αντιμετώπιση ζητημάτων ασφάλειας που αφορούν την προστασία της καθημερινότητας τους στο διαδίκτυο, την προστασία από Απάτες, όπως Phishing και Ransomeware, αλλά και με το πώς πρέπει να ενεργούν αν και εφόσον πέσουν θύματα απάτης στο διαδίκτυο. Επίσης συζητήθηκαν θέματα που αφορούν τις αναδυόμενες τεχνολογίες (όπως έξυπνα ρολόγια κ.λπ.) και τι πρέπει να προσέχουν όταν αγοράζουν τέτοια προϊόντα, ενώ η ομάδα του safeinternet4kids ενημέρωσε τους μαθητές για τη δημιουργία ασφαλών κωδικών και τους τρόπους προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Καραμανώλη Ειρήνη, ΠΕ86