Συμμετέχουμε και φέτος στο Μαθητικό Διαγωνισμό Bravo Schools

Με 4 μαθητικές εργασίες και δράσεις συνεργασίας με φορείς συμμετέχουμε και φέτος στον Μαθητικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2023 για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών που διοργανώνεται από το QualityNet Foundation και αποτελεί μέρος της πρωτοβουλίας in action for a better world.

Η διαδικασία της ψηφοφορίας ξεκίνησε!

Δείτε τις πρωτοβουλίες μας εδώ και υποστήριξτε τις με την ψήφο σας από 11 έως 28 Μαΐου 2023!

Δεδομένου ότι το 40% της αξιολόγησης των δράσεων προέρχεται από την ψηφοφορία του ανοιχτού κοινού η ψήφο σας είναι σημαντική!

Οι τέσσερις (4) πρωτοβουλίες του σχολείου μας υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο των δράσεων των Ομίλων Καινοτομίας και Δημιουργικότητας και των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων και αναλυτικά είναι οι ακόλουθες:

Δράσεις Συνεργασίας με την τοπική & ευρύτερη κοινωνία :

1.  Πόσο εφικτή είναι η πρόσβαση στο σχολείο μας για έναν μαθητή με αμαξίδιο; (Παγκόσμιος Στόχος 10: Λιγότερες Ανισότητες)

Μαθητικές Δημιουργίες:

2. Δημιουργική Επαναχρησιμοποίηση Κλωστοϋφαντουργικών Προϊόντων (Upcycling) (Παγκόσμιος Στόχος 12: Υπεύθυνη Κατανάλωση και Παραγωγή)

Συνεργατικά Προγράμματα:

3H Fast fashion και το αποτύπωμά της στο περιβάλλον (Παγκόσμιος Στόχος 13: Δράση για το Κλίμα)

Εφαρμοσμένα Σενάρια – Καινοτόμα Προγράμματα:

4. Parking με αυτοματισμούς και ειδική διαχείριση θέσης Ατόμων με Αναπηρία και κινητικά προβλήματα (Παγκόσμιος Στόχος 10: Λιγότερες Ανισότητες)

Στον διαγωνισμό «Bravo Schools» συμμετέχουν φέτος πάνω από 700 μαθητικές εργασίες, στοχεύει στην ανάδειξη των πιο ολοκληρωμένων εκπαιδευτικών πρωτοβουλιών & δράσεων που αφορούν στην προώθηση των 17 Παγκόσμιων Στόχων των Ηνωμένων Εθνών για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη! Ο διαγωνισμός Bravo Schools  υλοποιείται από το QualityNet Foundation και αποτελεί μέρος της πρωτοβουλίας in action for a better world. Επισκεφθείτε το www.inactionforabetterworld.com και ενημερωθείτε.