Σχολικός Μαραθώνιος «Πάμε Ανακύκλωση»

Φέτος στο σχολείο μας οργανώνουμε ξανά την περιβαλλοντική ομάδα, η οποία θα θέλαμε να είναι ενεργή κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με διάφορες δράσεις. Ο στόχος της ομάδας είναι να κατανοήσουν οι μαθητές βιωματικά τις αρχές και τη σημασία της ανακύκλωσης, της επαναχρησιμοποίησης υλικών, της μείωσης των αποβλήτων και κυρίως να ευαισθητοποιηθούν στο θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος.

Πρώτη δράση η συμμετοχή μας στο  Σχολικό Μαραθώνιο «Πάμε Ανακύκλωση» και το πρόγραμμα FollowGreen του δήμου Κομοτηνής, στον οποίο συμμετέχουν αρκετά σχολεία της πόλης μας τα οποία μπορείτε να βρείτε εδω: https://followgreen.gr/komotini/contest/index/86.

Στους διαδρόμους του σχολείου μας θα συναντήσετε κάδους ανακύκλωσης διάφορων ανακυκλώσιμων υλικών και συγκεκριμένα:

• 4 μπλε πλαστικούς κάδους ανακύκλωσης πλαστικών μπουκαλιών και δίπλα τους καλαθάκια για τα καπάκια.
  • 4 μικρούς πράσινους κάδους για ανακύκλωση χαρτιού και
  • 2 μικρούς πράσινους κάδους για ανακύκλωση πλαστικού
  • 1 κάδος ανακύκλωσης μικρών ηλεκτρικών οικιακών συσκευών
  • 1 μπλε κάδος με κίτρινο καπάκι για ανακύκλωση χαρτιών.
  • 1 κάδος ανακύκλωσης μπαταριών.

Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη για ένα καθαρό σχολείο με όσο το δυνατόν μικρότερη παραγωγή αποβλήτων και λιγότερη  οικολογική επιβάρυνση.

Απλά προσέχουμε ότι δεν ανακυκλώνονται:

1.  Βρεγμένο ή λερωμένο χαρτί. Λερωμένες χαρτοπετσέτες, χαρτομάντηλα ή κομμάτια λαδωμένου χαρτιού (π.χ. χαρτοσακούλες από τρόφιμα, λαδωμένα κουτιά) όχι μόνο δεν ανακυκλώνονται, αλλά αχρηστεύουν και τα υπόλοιπα ανακυκλώσιμα υλικά.
  1. Σακουλάκια από τσιπς και κρουασάν
  2. Έντονα βαμμένα χαρτιά