Περιβαλλοντική εξόρμηση στο Νέστο

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου, πρώτη μέρα της άνοιξης και Διεθνής ημέρα δασών και δέντρων, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί των περιβαλλοντικών προγραμμάτων του σχολείου μας συνάντησαν την ομορφιά της φύσης δίπλα στον ποταμό Νέστο συμμετέχοντας στο πρόγραμμα “στους μαιανδρισμούς του Νέστου” του ΚΕΠΕΑ Βιστωνίδας!

Οι μαθητές μας χωρισμένοι σε 2 ομάδες με καθοδηγητές και ξεναγούς τους υπεύθυνους του ΚΕΠΕΑ Βιστωνίδας, κ. Δήμο και κ. Παναγιώτη, αρχικά παρατήρησαν την περιοχή του Νέστου και την οροσειρά της Ροδόπης και θαύμασαν τον Νέστο από υψόμετρο 1100 μέτρων στην περιοχή “Θέα”. Στο Παρατηρητήριο του Νέστου, δίπλα από τις κεραίες θαύμασαν ένα ανυπέρβλητο σε ομορφιά τοπίο: την κοίτη του Νέστου να ελίσσεται σαν ένα τεράστιο φίδι πάνω στο καταπράσινο ορεινό τοπίο της περιοχής, σχηματίζοντας στο συγκεκριμένο γεωγραφικό σημείο τρεις εντυπωσιακούς μαιάνδρους. Οι περίφημοι υδάτινοι «μαίανδροι του Νέστου», όπως έχει μείνει να ονομάζονται, δημιουργήθηκαν από την μακραίωνη αλληλεπίδραση των ορμητικών νερών με τον βραχώδη όγκο της περιοχής και ήταν πραγματικά ένα εντυπωσιακό και μοναδικό θέαμα.

Έπειτα οι 2 ομάδες των μαθητών ακολούθησαν το περιπατητικό μονοπάτι του Νέστου ή αλλιώς Τέμπη του Νέστου, στην περιοχή Γαλάνη. Σε ένα πέτρινο και καλοδιατηρημένο μονοπάτι δίπλα στο ποτάμι, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την υπέροχη ησυχία, την γαλήνη και την ομορφιά της φύσης ακούοντας το κελάηδισμα των πουλιών και το ποτάμι που κυλούσε αργά. Στην πεζοπορία τους συνάντησαν τα τούνελ του τρένου, που παλιότερα έκανε την διαδρομή Τοξότες-Σταυρούπολη, ακολουθώντας την πορεία του ποταμού και παρατήρησαν από κοντά ένα φυτό προστατευόμενο είδος από την ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία, που ανήκει στα λεγόμενα «παλαιοενδημικά» φυτά, την χαμπερλέα της Ροδόπης. Πρόκειται για ένα φυτό, που ευδοκιμεί μόνο στα Στενά του ποταμού και έχει επιζήσει ως τις μέρες µας εδώ και εκατομμύρια χρόνια, ως κατάλοιπο της εποχής των παγετώνων.

Εκτός από την ομορφιά της φύσης, οι μαθητές άκουσαν και έμαθαν πολλά για την περιοχή από τους υπεύθυνους του ΚΕΠΕΑ Βιστωνίδας, συζήτησαν μαζί τους και προβληματίστηκαν για την επίδραση του ανθρώπινου παράγοντα στο φυσικό περιβάλλον. Το μήνυμα της σημερινής ημέρας: “αγαπάμε και προστατεύουμε το περιβάλλον σημαίνει προστατεύουμε πρώτα απ’ όλα την ανθρώπινη ύπαρξη πάνω στη γη!”

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βερρή Ανδρονίκη ΠΕ86, Παπαδοπούλου Γεωργία ΠΕ07, Πελτέκη Μαρία ΠΕ86, Τσαρδακλής Αθανάσιος ΠΕ02 και Χατζηκυριακίδης Αναστάσιος ΠΕ04.02