Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Την Δευτέρα 6 Μαρτίου, με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, οι Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής, κ. Βερρή και κ. Παιδαράκη οργάνωσαν δράση ευαισθητοποίησης με τίτλο: “Αξιοποιώντας την τέχνη, ενεργοποιώντας τη φαντασία για την αντιμετώπιση της σχολικής βίας?. ” στο τμήμα Α4, διάρκειας 2 διδ. ωρών.

Η δράση στηρίχθηκε στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο, και συγκεκριμένα σε μια ταινία του 2010 που αποτελεί συμπαραγωγή Δανίας και Σουηδίας με τίτλο Hoevnen (στα δανέζικα σημαίνει εκδίκηση). Οι μαθητές μετά την προβολή επιλεγμένων αποσπασμάτων εργάστηκαν σε ομάδες χρησιμοποιώντας κατάλληλα διαμορφωμένα φύλλα εργασίας, παρήγαγαν λόγο και υποδύθηκαν ρόλους σχετικά με το θέμα αυτό.