Όμιλος Τοπικής Ιστορίας στην Τσανάκλειο Αστική Σχολή

Ένα εμβληματικό κτίριο της Κομοτηνής επισκέφτηκαν οι μαθήτριες και οι μαθητές του Ομίλου Τοπικής Ιστορίας την Τετάρτη, 13/06/2023. Πρόκειται για την ιστορική Τσανάκλειο Αστική Σχολή, «παλιά Πρυτανεία» για τους πιο παλιούς, η οποία ανεγέρθηκε με δωρεά του Κομοτηναίου Νέστωρος Τσανακλή, ένα κτίριο που ύστερα από την υποδειγματική του αποκατάσταση λειτουργεί πλέον ως Δημοτική Βιβλιοθήκη.

Τους μαθητές υποδέχτηκε στο χώρο η κ. Αθανασία Καρανίκα, υπεύθυνη της Δημοτικής Βιβλιοθήκης. Η κ. Καρανίκα ξενάγησε τους μαθητές, τους μίλησε για τη ζωή του μεγάλου ευεργέτη Νέστωρα Τσανακλή, την ιστορία του κτιρίου και τις πολλαπλές χρήσεις του, τις εργασίες αποκατάστασης αλλά και τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης. Εκπαιδευτικοί και μαθητές θαύμασαν την καινούρια έκθεση που λειτουργεί στη Βιβλιοθήκη με τα προσωπικά αντικείμενα του Ν. Τσανακλή.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Έλενα Χατζηγιαννάκη (ΠΕ02), Θανάσης Ταρδακλής (ΠΕ02)