Η ιστορία… αλλιώς!

Την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου οι μαθητές/τριες του Ομίλου Τοπικής Ιστορίας του σχολείου μας έκλεισαν βιβλία κ υπολογιστές και βγήκαν έξω από την τάξη για ένα κυνήγι όχι θησαυρού, αλλά ιστορικών σημείων της Κομοτηνής. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες κ αφού πήραν από ένα χάρτη… χαμένου θησαυρού, ανακαλώντας τις γνώσεις τους, αλλά κ με τη βοήθεια της τεχνολογίας έψαξαν, βρήκαν και φωτογράφισαν ιστορικά μνημεία της πόλης από τα οποία κάποια υπάρχουν ακόμη, ενώ άλλα αποτελούν ανάμνηση, καθώς το τοπίο της πόλης έχει αλλάξει ανεπιστρεπτί.

Σημεία αναφοράς υπήρξαν η Τσανάκλειος Σχολή, άλλα κ το σπίτι του Τσανακλή, το Σπασμένο Τζαμί και το Εσκί Τζαμί, το σπίτι του πρώτου αιρετού Δημάρχου της πόλης, Ν. Ζωϊδη, το Ιμαρέτ, ο χώρος που παλιά βρισκόταν η Εβραϊκή Συναγωγή αλλά κ η Παναγιά Εκκλησία ακριβώς απέναντι, η Γαλλική κ Σκεπαστή Γέφυρα αλλά και το Χαϊβάν Παζάρ, το ζωοπάζαρο δηλαδή, που δεν υπάρχουν πια. Τελικός προορισμός ο χώρος όπου βρισκόταν παλιά το Δημαρχείο της πόλης, δηλαδή το “καράβι” στην πλατεία.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Ομίλου: Τσαρδακλής Αθανάσιος, ΠΕ02 και Χατζηγιαννάκη Έλενα, ΠΕ02