Φυτώριο από την Περιβαλλοντική Ομάδα και τους Σπορίτες Ροδόπης

Στην 7η Συνάντηση της Περιβαλλοντικής Ομάδας μας, την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024, μαθητές και μαθήτριες μαζί με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους, ξεκίνησαν και φέτος το δικό τους φυτώριο με παραδοσιακές ποικιλίες σε συνεργασία με τους «σπορίτες Ροδόπης». Τα παιδιά εργάστηκαν σε ομάδες και ετοίμασαν τα πρώτα σπορεία: μελίτζανα τσακώνικη, πιπεριά κηπουρού, βασιλικός πλατύφυλλος, ντομάτα Αρίσβης και ντοματάκι Ιάσμου.  Έπεται συνέχεια την επόμενη εβδομάδα με άλλες τοπικές παραδοσιακές ποικιλίες.

Οι μαθητές/τριες της Περιβαλλοντική Ομάδα θα αναλάβει την φροντίδα του φυτώριου στο σχολείο και τέλη Απριλίου θα συμμετέχει στην εκδήλωση για τις παραδοσιακές ποικιλίες που θα συνδιοργανώσουν η Πρωτοβάθμια & Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση Ν. Ροδόπης σε συνεργασία με την ομάδα «σπορίτες Ροδόπης» και το Δήμο Κομοτηνής.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βερρή Ανδρονίκη ΠΕ86, Τσαρδακλής Αθανάσιος ΠΕ02 και Χατζηκυριακίδης Αναστάσιος ΠΕ04.02