Πρόσκληση για την ενημερωτική συνάντηση για θέματα Εκπαιδευτικού & Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Σε έναν κόσμο όπου οι επαγγελματικές διαδρομές κάθε άλλο παρά γραμμικές είναι, η σημασία της επαγγελματικής καθοδήγησης για τους εφήβους αποκτά ιδιαίτερη σημασία  και καθίσταται επιτακτική ανάγκη. Ωστόσο οι γονείς συχνά νιώθουν αβέβαιοι αν έχουν τις γνώσεις ή τις ικανότητες να βοηθήσουν τα παιδιά τους να πάρουν επαγγελματικές αποφάσεις, γεγονός που δημιουργεί προβληματισμούς στο τρόπο που μπορούν να συμβάλλουν στη  διαδικασία αυτή.
Οι Σύμβουλοι Επαγγελματικού Προσανατολισμού μπορούν να βοηθήσουν στη διαδικασία της επαγγελματικής καθοδήγησης των εφήβων και να παρέχουν την υποστήριξη τους στους γονείς/κηδεμόνες για τη μορφή της συμβολής τους αλλά και έγκυρη πληροφόρηση σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα τα Ακαδημαϊκά ιδρύματα τις επιλογές φοίτησης στον τόπο κατοικίας και σίγουρα για τις εξελίξεις στην αγορά εργασίας.
Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 στις 6.00 το απόγευμα η κ. Παπαδάκη, υπεύθυνη στην Υπηρεσία Παροχής Συμβουλευτικής στον επαγγελματικό προσανατολισμό της Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης θα συναντήσει γονείς και εκπαιδευτικούς για να τους ενημερώσει και να συζητήσει μαζί τους θέματα εκπαιδευτικού & επαγγελματικού προσανατολισμού που αφορούν τους μαθητές/-ήτριες γενικού λυκείου.

Υπεύθυνη για την οργάνωση της εκδήλωσης η Σύμβουλος Σχολικής Ζωής Βερρή Ανδρονίκη, ΠΕ86