Ανοιχτή επιστολή προς τους γονείς/κηδεμόνες μαθητών/τριών της Γ΄ Γυμνασίου

Αξιότιμοι γονείς/κηδεμόνες,

Το 3ο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Κομοτηνής, το μοναδικό Πειραματικό ΓΕ.Λ. σε όλη την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, ολοκληρώνει έναν χρόνο λειτουργίας.

Υπηρετούν σε αυτό εκπαιδευτικοί με αυξημένα ακαδημαϊκά προσόντα και πολύχρονη πείρα στον χώρο της εκπαίδευσης, οι οποίοι επιμορφώνονται αδιάλειπτα στο γνωστικό τους αντικείμενο και στις σύγχρονες διδακτικές και παιδαγωγικές μεθόδους.

Οι μαθητές παρακολουθούν τα μαθήματα σε τμήματα 20-22 ατόμων και έχουν συγχρόνως τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν την αυτενέργεια και τη δημιουργικότητά τους στο πλαίσιο των Ομίλων και των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων. Παράλληλα, μπορούν να παρακολουθούν μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας, εφόσον δημιουργηθούν τμήματα. Ακόμη, συμμετέχουν σε ποικίλες δράσεις, όπως Μαθητικά Συνέδρια με ανακοινώσεις, Μαθητικούς Διαγωνισμούς, Περιβαλλοντικές δράσεις, Φεστιβάλ θεάτρου, επισκέψεις στους χώρους Πανεπιστημίων, εκθέσεις ιστορικού, επιστημονικού, πολιτισμικού ενδιαφέροντος κ.ά., αναπτύσσοντας την καινοτομία και τη συνεργατικότητα.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τις δράσεις αυτές μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας: https://3lyk-komot.rod.sch.gr/

Η επιστολή αυτή σκοπό έχει να καλλιεργήσει την εμπιστοσύνη σας στο 3ο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Κομοτηνής και να σας ενημερώσει ότι θα επαναπροκηρυχθούν  στις αρχές Σεπτεμβρίου θέσεις για την Α΄ Λυκείου, για τις οποίες μπορείτε να κάνετε αίτηση.

Με εκτίμηση,

Οι Υποδιευθυντές