e-Αιμοδότες: 3η θέση στον 33ο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Νέων Επιστημόνων

Με χαρά και υπερηφάνεια σας ανακοινώνουμε ότι ανάμεσα στα project και τους νέους που βραβεύτηκαν στον 33ο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Νέων Επιστημόνων 2022, που πραγματοποιήθηκε στο Λάιντεν (Leiden) της Ολλανδίας από 13 έως 18 Σεπτεμβρίου 2022, βρίσκεται το project e-Αιμοδότες με τους  Άγγελο Μιχαήλ Χουβαρδά και Λέανδρο Κουρτίδη (νυν μαθητή του 3ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Κομοτηνής), οι οποίοι κατέκτησαν την 3η θέση.

Το project e-Αιμοδότες ξεκίνησε το σχολικό έτος 2020-21 από μαθητές της Ομάδας Ρομποτικής & Προγραμματισμού του καταργηθέντος 3ου ΓΕΛ Κομοτηνής υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών: κ. Αθανασούλα Αικατερίνης, βιολόγου, κ. Βερρή Ανδρονίκης, πληροφορικού και κ. Μαργαρίτη Χουρμούζη, μαθηματικού και πλέον υποστηρίζεται και εξελίσσεται αποκλειστικά από τον Άγγελο Μιχαήλ Χουβαρδά και τον Λέανδρο Κουρτίδη. Η εφαρμογή e-Αιμοδότες έχει τη δυνατότητα να καταγράφει τις έκτακτες ανάγκες αιμοδοσίας και τις προγραμματισμένες εξορμήσεις που διοργανώνουν τα νοσοκομεία διαφόρων περιοχών στην χώρα μας και να ενημερώνει σχετικά τους χρήστες με τη λήψη ειδοποιήσεων στο κινητό από τις Υπηρεσίες Αιμοδοσίας.

Ο Άγγελος-Μιχαήλ και ο Λέανδρος παρουσίασαν το project e-Αιμοδότες ως μέλη της εθνικής αντιπροσωπείας της Ελλάδας, αξιολογήθηκαν θετικά από 17 διεθνείς κριτές και κατέκτησαν την 3η θέση σε έναν Ευρωπαϊκό διαγωνισμό με συμμετοχές εξαιρετικά υψηλού επιπέδου. Αξίζει να σημειωθεί ότι η εφαρμογή e-Αιμοδότες έχει ήδη διακριθεί και βραβευθεί 5 φορές σε πανελλαδικό επίπεδο και πλέον ξεχώρισε ανάμεσα σε 85 διαφορετικά projects από 132 νέους επιστήμονες, ηλικίας 14 έως 20 ετών από 33 χώρες της Ευρώπης. Η διάκριση αυτή φέρνει ξανά την χώρα μας στις πρώτες τρεις θέσεις του διαγωνισμού μετά από 26 χρόνια.

Η τελετή βράβευσης 17 Σεπτεμβρίου 2022:

https://eucysleiden2022.eu/awards/  (1:03:40 – 1:04:50)