Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ενεργειακό πάρκο του ΔΠΘ

Ένα όμορφο ταξίδι στο μοναδικό ενεργειακό πάρκο, στην Ξάνθη είχαν την τύχη να βιώσουν μαθήτριες και μαθητές της Α’ Λυκείου του σχολείου μας την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου. Αποδεχόμενοι με χαρά την πρόσκληση από το ΚΕΠΕΑ Μαρώνειας οργανώσαμε μια εκπαιδευτική δράση με θέμα “Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας”, η οποία ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο πανεπιστημιακό πάρκο της πολυτεχνικής σχολής του ΔΠΘ στα Κιμμέρια Ξάνθης. Αξίζει να σημειωθεί πως είναι το μοναδικό ενεργειακό πάρκο σε πανεπιστήμιο στην Ελλάδα που έχει «καθετοποιήσει» την ενέργεια και τη έχει διοχετεύει ως θέρμανση και ψύξη ή και ηλεκτρική ενέργεια, σε κτίρια και δομές του πανεπιστημίου. Μάλιστα η ανεμογεννήτρια που διαθέτει είναι με κάθετη φτερωτή και όχι οριζόντια. Κατά την επίσκεψη οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν βιωματικά τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, γεωθερμική, ηλιακή , αιολική και να εκτιμήσουν την αξία τους για το ίδιο τους το μέλλον.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός της δράσης: Παπαδοπούλου Γεωργία, ΠΕ05