Δράση για την έμφυλη βία

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για την εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, οι Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής του σχολείου μας οργάνωσαν δράση για την έμφυλη βία και γενικότερα για την κακοποιητική συμπεριφορά με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών. Η δράση έγινε στο τμήμα Γ4, την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου, 5η-6η διδ. ώρα και βασικός καλεσμένος και ομιλητής ήταν ο ψυχολόγος του Ξενώνα Φιλοξενίας Γυναικών Δήμου Κομοτηνής κ. Σερμπέζης. Οι μαθητές/τριες του τμήματος είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τον ψυχολόγο για τα αναγνωριστικά σημάδια μιας κακοποιητικής συμπεριφοράς ενός άνδρα σε μια σχέση, τους λόγους για τους οποίους μια γυναίκα δεν εγκαταλείπει μια συμβίωση ενώ βλέπει ότι συχνά οδηγεί στη βία, αλλά και πώς μπορούν να βοηθήσουν ως εξωτερικοί παρατηρητές ή ως εμπλεκόμενοι σε μια αντίστοιχη κατάσταση κ.α. Στο τέλος όλοι μαζί δημιούργησαν το δικό τους σύννεφό λέξεων με λέξεις και φράσεις από συζήτηση.

Ο εννιάλογος της κακοποιητικής συμπεριφοράς
1. Μιλάει με απρέπεια και χωρίς σεβασμό για τις προηγούμενες σχέσεις του.
2. Κάνει πράγματα για μένα τα οποία δεν θέλω ή κάνει τέτοια επίδειξη γενναιοδωρίας που με κάνει να νιώθω άβολα.
3. Με ελέγχει.
4. Είναι κτητικός.
5. Τίποτα και ποτέ δεν οφείλεται σε δικό του λάθος.
6. Επίκεντρο είναι ο εαυτός του.
7. Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θεωρεί τη σχέση μας σοβαρή.
8. Φέρεται διαφορετικά μπροστά σε άλλους.
9. Με εκφοβίζει όταν είναι νευριασμένος.