Δημιουργία Κωδικού Ασφαλείας για υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου υποψηφίων 2023

Aπό τη Δευτέρα 19 Ιουνίου ως και την Παρασκευή 30 Ιουνίου (από τις 09:00 π.μ. έως και τις 12:30 μ.μ.)  όλοι οι τελειόφοιτοι μαθητές που ενδιαφέρονται να υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ θα πρέπει να προσέλθουν στο Λύκειο, για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password). Το password δημιουργείται και καταχωρίζεται αποκλειστικά ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ τον υποψήφιο, καθώς είναι ΑΥΣΤΗΡΑ προσωπικό.

Οι μαθητές θα επιδεικνύουν στο Λύκειο το δελτίο εξεταζομένου ή την αστυνομική τους ταυτότητα/διαβατήριο και θα καταχωρίζουν και το προσωπικό του mail, ως επιπλέον στοιχείο επικοινωνίας. Σε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο εκπροσώπου, θα κατατίθεται στο Λύκειο η πρωτότυπη εξουσιοδότηση, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.

Οι υποψήφιοι ΓΕΛ για το 10% των θέσεων, χωρίς νέα εξέταση, για να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), θα επιδεικνύουν στο Λύκειo την αστυνομική ταυτότητα/διαβατήριο και τη Βεβαίωση συμμετοχής έτους 2021 ή 2022. Σε κάθε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο εκπροσώπου, θα κατατίθεται στο Λύκειο η πρωτότυπη εξουσιοδότηση, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.

Οι Έλληνες πολίτες μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης που είναι κάτοχοι Βεβαίωσης Συμμετοχής έτους 2021 ή 2022 που είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων χωρίς νέα εξέταση το 2023 ή όσοι συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ του 2023, εντάσσονται σε ειδική κατηγορία υποψηφίων. Οι υποψήφιοι αυτοί, πρέπει να προσκομίσουν στο Λύκειο βεβαίωση Δήμου του Νομού Ξάνθης, Ροδόπης ή Έβρου, στα δημοτολόγια του οποίου είναι γραμμένοι. Αν έχουν μετεγγραφεί σε άλλο Δήμο άλλης περιοχής τότε πρέπει από τη βεβαίωση του συγκεκριμένου Δήμου να προκύπτει ότι μετεγγράφηκαν σ’ αυτόν, από Δήμο των ανωτέρω Νομών.