Διεθνής συνεργασία με το Αμερικάνικο Κολλεγιο SAC Κωνσταντινούπολης

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, το FEE, Διεθνής Συντονιστής του Δικτύου ΠΕ “Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον”, του οποίου Εθνικός Συντονιστής στην Ελλάδα είναι η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (https://eepf.gr/el/tomeis-drashs/ekpaideftika-programmata/neoi-dimosiografoi), διεξήγε Διαγωνισμό για την ανάδειξη του καλύτερου άρθρου, φωτογραφίας και βίντεο με περιβαλλοντικό περιεχόμενο.

Στο πλαίσιο αυτού του διαγωνισμού το σχολείο μας, και ειδικότερα 12 μαθητές του Ομίλου Δημοσιογραφίας συνεργάστηκαν με μαθητές του Αμερικάνικου Κολλεγίου SAC στην Κωνσταντινούπολη (SEV American College) με άξονα την κλιματική αλλαγή και τη ρύπανση. Το τελικό παραγόμενο προϊόν ήταν η παραγωγή ενός βίντεο με θέμα τη Fast Fashion και το οικολογικό της αποτύπωμα.

Μπορείτε να δείτε το βίντεο: Fast Fashion Fast Extinction

Ο τρόπος που εργαστήκαμε περιλάμβανε τα παρακάτω στάδια:

1. Συνέντευξη από τον κ. Ιωάννη Μπινιέτογλου, φυσικό με ειδίκευση στις μεθόδους ατμοσφαιρικής τηλεπισκόπησης, που εργάζεται στην Clean Air Task Force, διεθνή ΜΚΟ για την καταπολέμηση των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής
  2. Σύνταξη ερωτηματολογίου που προωθήθηκε σε όλη την Α’ τάξη του σχολείου μας
  3. Συνεντεύξεις από μαθητές
  4. Μαθήτρια σκίτσαρε την μετατροπή του τζιν σε κορσέ (ενώσαμε τις φωτογραφίες και τις κάναμε βίντεο που ενσωματώθηκε στο τελικό)
  5. Δημοσιογραφική κάλυψη της δράσης μεταποίησης παλιών ρούχων και την παραγωγή νέων προϊόντων( π.χ. χαλάκια για ζώα και στολίδια ) από τα μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας.
  6. Σύνταξη άρθρου για τη Fast Fashion ( το οποίο συμμετείχε και στον εθνικό διαγωνισμό)
  7. Δημοσιογραφική κάλυψη της δράσης ενημέρωσης από φορείς και εκπροσώπους του Δήμου Κομοτηνής και της Περιφέρειας ΑΜΘ σχετικά με την ανακύκλωση των ρούχων που οργάνωσε η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας.
  8. Φωτογράφιση των κάδων αυτών στην πόλη μας.
  9. Ολοκλήρωση 3 τουλάχιστον επίσημων συνδέσεων με την ομάδα του SAC της Κωνσταντινούπολης και πολλές ανεπίσημες οι μαθητές και οι μαθήτριες μεταξύ τους
  10. Στην τελευταία σύνδεση με το σχολείο τους, τους παρουσιάσαμε τα δικά μας αποτελέσματα και αυτοί τα δικά τους (φαίνεται και στο βίντεο αυτή η δράση)

Στόχοι μας ήταν:

• η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε Κομοτηνή και σε Κωνσταντινούπολη για το οικολογικό αποτύπωμα της fast fashion
  • η πρόκληση ενδιαφέροντος για το θέμα αυτό σε εθνικό και διεθνές επίπεδο
  • η ανάπτυξη της συνεργατικής δεξιότητας στους μαθητές
  • η σφυρηλάτηση οικολογικής συνείδησης
  • η δημιουργία υπεύθυνων καταναλωτών που θα προβαίνουν σε ώριμες και υπεύθυνες καταναλωτικές πράξεις

Ονόματα μαθητών που συνεργάστηκαν με τους μαθητές στην Κωνσταντινούπολη:

1. Ανευλαβή Ευσταθία
  2. Κουρτίδη Γεωργιάννα
  3. Μπάτζιου Εβελίνα